blog-img

Sultanahmet İstanbul Turu - Şoförlü Vip Araç Kiralama

74 Yorum 412 Beğeni

Sultanahmet Camii gitmek için vip transfer hizmeti almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Şehir Dışı Transfer size konforlu özel şoförlü araç kiralama fırsatları sunmaya devam ediyor. Şehir Dışı Transfer sayesinde Sultanamet'i gezmek çok daha güvenli ve rahat olacak.

Sultanahmet Camii 1609 – 1617 yılları arasında yapılan Sultanahmet Camii, Sultanahmet Meydanı’na ismini veren camidir. Mimarı Sedefkar Mehmet Ağa olan camii Osmanlı Padişahı I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. İznik süslemelerinden oluşan süslemeleri sebebiyle Avrupalılar Sultanahmet Camii’ne ‘mavi camii’ demekte. Bunun sebebi yarım kubbelerinin ve büyük kubbesinin süslemelerinin mavi ağırlıkta olmasındandır. Camii 1935 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Peki şu an ‘’Sultanahmet Camii ibadete açık mı?’’ sorusunun cevabı ise hem evet hem de hayırdır aslında. Camii namaz vakitlerinde ziyarete kapalı, namaz vakti dışında ise ziyarete açıktır. Bildiğiniz gibi ziyaret edip vaktin namazını kılmak isteyenler de olduğundan dolayı ibadet edenler her vakit olduğu için, ziyaret sırasında hem içeride hem de camii avlusunda örtünmek zorunludur.

Külliyesi ile birlikte, İstanbul’un en büyük eseridir. Geçmiş dönemlerde gördüğü hasarlar ile camiinin bazı bölümleri günümüze ulaşamamıştır. Ancak hala İstanbul’daki heybetini korumaktadır. Bölümleri arasında; cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, hamam, dükkanlar, çeşme, türbe, kiralık odalar gibi pek çok alanı ile inşa edilmiştir.

Sultanahmet mimarisi için en önemli husus İznik çinileridir. Geleneksel bitki motiflerinin kullanıldığını göreceksiniz. Caminin ibadethane bölümü ise 64 e 72 metre boyundadır. 43 metre yüksekliğinde merkez kubbesinin çapı ise 23.5 metre olarak biliniyor. Caminin içi 200’den fazla renkli cam ile aydınlatılmaktadır. Cami her zaman aydınlıktır. Türkiye’nin 6 minareli ilk camiidir. Bizans ve Osmanlı mimarisinin bir sentezidir. Avlusu Bizans etkisi ile son derece geniş inşa edilmiştir. Her iki tarafından da abdest alınacak yerler yapılmıştır. Avluya doğru açılan dar anıtsal geçit ise farklı bir mimaridir. Camiinin içi ile de etkileyici bir mimari oluşturulmuştur.

© Şehir Dışı Transfer 2021. Tüm Hakları Saklıdır